Vědci z Hongkongské pedagogické univerzity zkoumali vliv digitálních technologií na vývoj dětí. Výsledky studie, publikované v časopise Early Education and Development, ukazují, že doba strávená u obrazovky přímo souvisí se změnami v určitých oblastech mozku.
Metaanalýza zkoumala údaje z 33 studií pokrývajících období 23 let. Studií se zúčastnilo více než 30 000 dětí ve věku od 6 měsíců do 12 let. Tyto subjekty byly podrobeny různým neurozobrazovacím metodám, aby se zjistil vliv času stráveného sledováním televize nebo hraním počítačových her na funkci mozku.
Analýza odhalila, že zvýšený čas strávený u obrazovky vede ke změnám v prefrontální kůře, která hraje důležitou roli v exekutivních funkcích, včetně pracovní paměti, schopnosti plánovat nebo pružně reagovat na situace. Kromě toho bylo dlouhodobé používání elektronických zařízení spojeno s účinky na temenní lalok, který je zodpovědný za zpracování doteků, tlaku na kůži, pocitů tepla, chladu a bolesti. Byly také prokázány účinky na spánkový lalok (který reguluje paměť, sluch a řeč) a týlní lalok (který pomáhá interpretovat vizuální informace).